Korek uszczelniający – kojarzyć może się z korkiem do wanny łazienkowej, jednak jego kształt i rozmiar zupełnie go nie przypominają, a rola, jaką ma do spełnienia jest wręcz odwrotna. Działa w innym kierunku niż korek w wannie łazienkowej - nie przepuszcza wody do środka (pełni rolę dna wanny).

Każdy z tych elementów powstawał głęboko pod ziemią (na głębokości 21 metrów – czyli na takiej jak 5 piętro kamienicy), poprzez wstrzykiwanie betonu pod bardzo wysokim ciśnieniem - nawet 300 barów (to siła, która potrafi z łatwością przebić metal. Dla porównania ciśnienie w butelce coca-coli jest 100 razy mniejsze – około 3 barów, a w butelce szampana – 5 do 6 barów).

korek metro

Korek uszczelniający dla budowanej stacji C09 (Rondo Daszyńskiego) składa się z ok. 2000 elementów o kształcie walca. Średnica każdego to aż 2,5m. Wysokość korka to około 3 metry.

Połączone ze sobą elementy korka, tworzą pod całym terenem budowy szczelną ścianę poziomą, która wzmacnia i stabilizuje grunt, a także nie przepuszcza wód gruntowych. Korek ten znajduje się pod całą budowaną stacją i torami odstawczymi.

metro metro korek korek metro metro warszawskie

Wróć