Strop pośredni – jest to kondygnacja oddzielająca strop stacji od jej płyty dennej (dna stacji). Stosowany jest dla wzmacniania ścian szczelinowych (późniejszych ścian stacji). Wykorzystywany jest również jako platforma, na którą spuszczane są koparki wybierające ziemię z głębokiego wykopu.

Budowa stropu pośredniego wymaga ułożenia prętów zbrojenia na całej szerokości wykopu i połączenie ich ze zbrojeniem znajdującym się w ścianach szczelinowych. W tym celu należy skuć pas betonu okalającego zbrojenie ścian szczelinowych na poziomie układanego stropu.

Ręczne skuwanie byłoby bardzo mozolne i trudne do wykonania, dlatego wykorzystywane są do tego celu mobilne roboty skuwające. To pojazdy gąsienicowe z zamontowanym młotem pneumatycznym, ważącym ponad 300kg. Choć wyglądają niepozornie, ważą prawie 2 tony i są wysokie na około 1,4m. Mogą poruszać się we wszystkich kierunkach a sterowane są za pomocą joysticka podłączonego do maszyny za pomocą kabla. Siła uderzeniowa takiego młota to ok 600 J [dżuli] co odpowiada sile wystrzelonego pocisku z pistoletu Heckler & Koch USP  - standardowej broni antyterrorystów.


pilota metro zdjecia na pilota metro zdjecia 2 na pilota metro zdjecia 3 na pilota metro zdjecia 1

Wróć