20/09/2004


Ponad pół tysiąca warszawiaków w ciągu zaledwie czterech godzin obejrzało Stację Techniczno – Postojową metra podczas III Dni Transportu Publicznego 18 września.

Metro Warszawskie jako jeden ze współorganizatorów DTP udostępniło wszystkim chętnym jedyny obiekt metra w stolicy całkowicie na powierzchni ziemi. Zainteresowanie zwiedzaniem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Specjalnym autobusem „linia STP” co chwila pod las kabacki podjeżdżały dziesiątki osób, które chciały zobaczyć pociągi metra i pracę maszynisty „od kuchni”.

Od godziny 13.00 każda ze zwiedzających grup miała okazję zobaczyć: punkt gdzie pociągi metra pod lasem kabackim wjeżdżają pod ziemię, naziemny tor próbny metra o długości ponad kilometra i elektrowozownie – miejsce o powierzchni czterech boisk piłkarskich gdzie pociągi są naprawiane i odstawiane do mycia i czyszczenia.

Warszawiacy zadawali mnóstwo pytań – głównie dotyczących metra na żoliborzu i bielanach oraz związanych z STP, ale i bardzo szczegółowych np. „dlaczego tory warszawskiego metra nie mają takiego rozstawu jak w Rosji?”, „jaka jest dokładna moc silnika pociągu serii Metropolis”, „dlaczego do tunelu prowadzą trzy, a nie dwa tory?”.

Stacja Techniczno-Postojowa i inne nowe atrakcje będą czekać na warszawiaków również w przyszłym roku.

Wróć