08/03/2016

35 mln – tylu pasażerów skorzystało z centralnego odcinka II linii metra. Mija rok od otwarcia siedmiu nowych stacji. Z tej okazji Metro Warszawskie przygotowało dla pasażerów sporo atrakcji.
Dokładnie 8 marca 2015 roku otwarto dla pasażerów centralny odcinek II linii metra. 
Rok później, 8 marca 2016 roku na stacjach: Rondo Daszyńskiego, Świętokrzyska, Dworzec Wileński w godzinach 8:00-10:00 spotkać można było hostessy ze słodkim upominkiem oraz gadżetami metra. Następnie, w godz. 10:00-13:00 akcja przeniosła się również na pozostałe stacje II linii. 

Najdłuższe schody w Polsce

To jednak nie koniec atrakcji. Na ekranach galerii multimedialnej (stacja Świętokrzyska) od 8 marca do końca miesiąca będzie emitowana prezentacja zawierająca ciekawostki podsumowujące pierwszy rok eksploatacji odcinka centralnego. Pasażerowie dowiedzą się np., że w ciągu tylko jednego roku pociągi na centralnym odcinku pokonały dystans o równowartości 28 okrążeń Ziemi, a najdłuższe schody ruchome w Polsce mają ponad 40 metrów i mieszczą się na stacji Centrum Nauki Kopernik.

„Diament Polskiej Infrastruktury”

Za realizację centralnego odcinka II linii metra Spółka Metro Warszawskie otrzymała tytuł laureata konkursu „Diamenty Polskiej Infrastruktury” w kategorii Inwestycja Roku. Nagroda została przyznana podczas VII edycji konferencji „Infrastruktura Polska”, która odbyła się 23 lutego 2016 roku w Warszawie.

Budowa Centralnego odcinka trwała cztery lata. Średnio w dni powszednie przewozi ponad 110 tys. pasażerów czyli tyle, ile wg. wstępnych prognoz miała przewozić dopiero po trzech latach od otwarcia.

Natomiast jeszcze w tym półroczu rozpocznie się rozbudowa II linii o kolejne stacje: trzy w stronę Targówka i trzy w stronę Bemowa. Wykonawcy będą mieli na realizację inwestycji 38 miesięcy od daty podpisania umów. Cała II linia metra ma docelowo liczyć 21 stacji i 23 km długości.

Wybrane ciekawostki, będące elementem prezentacji w galerii multimedialnej:

o       Uruchomiona dla pasażerów 8 marca 2015.  Łączy 2  brzegi  Wisły tunelami o długości 920 m (tunel północny) oraz 935 m (tunel południowy). Całkowita długość  odcinka centralnego II linii metra to ok. 6,3 kilometra.

o       Od momentu otwarcia do 31. stycznia 2016 roku pociągi Inspiro przejechały wraz z pasażerami   - 1.126.387,3km  - czyli okrążyliśmy 28 razy kulę ziemską.

o       40,4 metra długości mają najdłuższe schody ruchome w Polsce i znajdują się na stacji Centrum Nauki Kopernik.

o       900 tomów liczyła dokumentacja potrzebna do wybudowania 7 stacji II linii metra.

o       1,5 mln m3 – tyle ziemi wybrano, aby mogły powstać stacje centralnego odcinka II linii metra

o       W plebiscycie na ulubioną stację pasażerów II linii wygrała stacja Nowy Świat-Uniwersytet  

o       Stacja Stadion Narodowy będzie stacją przesiadkową dla kolejnych odcinków metra 

 

Grafika 1 rok metro

Wróć