02/07/2014

W ostatnią niedzielę, 29 czerwca, na kilkanaście minut przed godziną 9.00 na stacji końcowej centralnego odcinka II linii metra Dworzec Wileński pojawili się pierwsi zwiedzający, by wziąć udział w zorganizowanej po raz czwarty w tym roku edycji Dni Otwartych. Co godzinę przez bramę od północno-wschodniej strony al. Solidarności, nieopodal cerkwi Św. Marii Magdaleny, na plac budowy wchodziły kolejne grupy sympatyków metra. Zwiedzający wraz z przewodnikiem oraz inspektorem BHP – pracownikami AGP Metro Polska S.C., mogli zobaczyć wejścia stacyjne, szyby wentylacyjne i windowe, fragment odtwarzanego placu Wileńskiego i ulicy Targowej.

Na niższych kondygnacjach, gdzie trwają zaawansowane prace wykończeniowe, przyszli podróżni zobaczyli pasaż centralny wraz z największą podziemną galerią handlową centralnego odcinka, przeszli także przez halę odpraw w północnej części stacji, zeszli na peron, komorę rozjazdową oraz tory odstawcze, gdzie do momentu przedłużenia II linii, zawracać będą pociągi.

Dworzec Wileński to najpłytsza stacja centralnego odcinka. Hala peronowa znajduje się tu zaledwie 13 metrów pod powierzchnią ulicy.  Peron stacji Dworzec Wileński, podobnie jak perony wszystkich stacji centralnego odcinka, wyłożony są granitem strzegomskim. Na wygłuszonym tynkiem akustycznym suficie zainstalowane są już podwieszane metalowe kubiki w przewodnim kolorze stacji - granatowym. Sufit stacji jest wyraźnie pofalowany - ten efekt w porównaniu z pozostałymi stacjami centralnego odcinka, widoczny jest na Dworcu Wileńskim najbardziej. Na ścianach zatorowych, tak jak na zwiedzanych wcześniej stacjach, montowane są grafiki Wojciecha Fangora z barwnym odzwierciedleniem nazwy stacji.

Zwiedzanie budowanych stacji cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i gości Warszawy. Otrzymujemy od Państwa tysiące maili zgłoszeniowych. Niestety, z uwagi na bardzo ograniczoną ilość miejsc, nie możemy zaprosić do udziału w zwiedzaniu wszystkich, którzy nadesłali do nas swoje zgłoszenie.

Niebawem będziemy mieli przyjemność zaprosić Państwa do zwiedzania kolejnej stacji centralnego odcinka II linii metra. Szczegóły, jak zwykle, pojawią się na naszej stronie www.metro.waw.pl Zapraszamy serdecznie.

Wróć