14/09/2004

Za kilka miesięcy pierwsze pociągi metra z warszawiakami wjadą na stację Plac Wilsona. Prace na stacji są zrealizowane są w ponad 80%. W tej chwili trwają budowlane roboty wykończeniowe. Stację czeka jeszcze: wyposażenie technologiczne, montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych. Stacja powstała w ciągu niecałego roku. Będzie to ostatnia stacja I linii metra oddana do ruchu pojedynczo.

Dwie następne stacje metra: Marymont i Park Kaskada (budowa obu stacji rozpocznie się na przełomie roku) powstaną w ciągu dwóch lat i zostaną otwarte jednocześnie, trzy kolejne: Bielany, Wawrzyszew i Młociny zaczną służyć warszawiakom jednocześnie – za trzy lata.

W ciągu najbliższych trzech lat zbudowanych zostanie w sumie pięć stacji metra i odcinek o długości 4,5 kilometra. Cała I linia metra gotowa będzie w 2007 roku.

Stacja Plac Wilsona położona jest dokładnie 1334 metry i 63 centymetry za stacją Dworzec Gdański. Pociąg metra pokona tą odległość w ciągu 2 minut. Ze stacji każdego dnia korzystać będzie ponad 20 tysięcy pasażerów. Na stację będzie prowadzić sześć wejść i cztery windy. Stacja Plac Wilsona - tak jak wszystkie pozostałe stacje metra - będzie w pełni dostępna i przyjazna dla osób niepełnosprawnych w tym niewidomych.

Parking podziemny usytuowany będzie nad komorą torów odstawczych. Wzmacnianie konstrukcji komory pod kątem ew. parkingu zaplanowano już w projektach przed rozpoczęciem budowy. Parking tak jak komora torów odstawczych będzie miał 260 metrów długości (połowa długości parkingu będzie dwupoziomowa) i będzie dwa razy dłuższy niż sama stacja metra. Zaparkuje tu 196 samochodów.

Na parking będzie można się  dostać za pomocą wjazdu i wyjazdu od strony ulicy Kątowej, trzech klatek schodowych i ze stacji metra.

Adaptacja przestrzeni nad komorą torów odstawczych na parking i zagospodarowanie terenu wokół stacji skończy się wiosną 2005 roku. 

Czas budowy:

Stacja Centrum – 2 lata

Stacja Świętokrzyska i Ratusz – 3 lata

Stacja Dworzec Gdański – 1,5 roku

---------------------------------------------------------------------

Stacja Plac Wilsona – 1 rok

Stacja Marymont i Park Kaskada – 2 lata

Stacja Bielany, Wawrzyszew i Młociny – 2 lata

Więcej zdjęć z budowy stacji Pl. Wilsona można obejrzeć tutaj

Wróć