10/10/2013

W niedzielę, 6 października br. mieszkańcy Warszawy już po raz drugi mieli możliwość zwiedzenia dwóch stacji centralnego odcinka II linii metra. Place budowy przy Rondzie ONZ i Stadionie Narodowym były dostępne dla zwiedzających. Podobnie jak podczas pierwszej edycji Dni Otwartych, inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Od godz. 9.00 do 19.00 stacje odwiedziło blisko 600 sympatyków metra.
Słoneczny, jesienny dzień, a nade wszystko możliwość zobaczenia tego, co zazwyczaj bywa niedostępne, przyciągnęła również tych, którym nie udało się wcześniej zarejestrować. Wytrwali mogli dołączyć do grup zwiedzających i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Pomimo trwających prac wykończeniowych, przyszli pasażerowie pod czujnym okiem inspektorów BHP zwiedzali stacje, poruszając się w zorganizowanych, trzydziestoosobowych grupach. Przeszli korytarzami pod Rondem ONZ i Stadionem Narodowym, zeszli na peron pasażerski i obejrzeli stropy tuneli, którymi niebawem ruszą nowe pociągi Inspiro. Dużym zainteresowaniem cieszyła się największa stacja centralnego odcinka metra - Stadion Narodowy. Zwiedzający zaskoczeni byli przestronną konstrukcją antresoli, mogli obejrzeć między innymi imponujące słupy, które niczym potężne drzewa podtrzymują strop rozległej stacji. Dzięki tej okazałej konstrukcji cała stacja doświetlona będzie w przyszłości naturalnym światłem słonecznym w ciągu dnia.

Niewątpliwą ciekawostką wycieczki była niepowtarzalna możliwość zobaczenia pomieszczeń, które w przyszłości nie będą dostępne dla pasażerów, takich jak pomieszczenia technologiczne, trakcyjno - energetyczne, czy też pomieszczenie głównej wentylatorni. Ciekawostką był również kanał rewizyjny i peron odstawczy przygotowany do rozbudowy sieci metra w kierunku Gocławia.

Wróć