13/12/2007

W nowej centralnej dyspozytorni metra na Stacji Techniczno – Postojowej Kabaty rozpoczęli już pracę dyspozytorzy kontrolujący i zarządzający ruchem pociągów. Do tej pory korzystali oni z obiektu położonego kilkanaście metrów pod ziemią w okolicach stacji Politechnika, który z powodu rozbudowy linii przestał być dostatecznie funkcjonalny.

Nowa Centralna Dyspozytornia obsługuje obecną linię metra i jest przygotowana do obsługi kolejnych. Została wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia łączności, kontroli i sterowania ruchem pociągów oraz w nowoczesną platformę telewizji przemysłowej z możliwością oglądania obrazów z całej linii. W nowej dyspozytorni znajduje się również sala konferencyjna wyposażona w indywidualne stanowiska komputerowe oraz zespół monitorów i ekran wielkoformatowy. Sala z takim wyposażeniem będzie mogła być wykorzystywana przez sztab kryzysowy.

Sale dyspozytorów technicznych, energetycznych i dyżurnego automatyka mają własne niewielkie zaplecza kuchenne oraz sanitariaty. Wszystkie sale dyspozytorskie wyposażone zostały w niezależną klimatyzację.

Umowa z wykonawcą, firmą KONTRON EAST EUROPE Sp. z o.o. na przeniesienie Centralnej Dyspozytorni i adaptację pomieszczeń do tego celu oraz wykonanie projektów wraz z realizacją przełączenia i uruchomienia wszystkich systemów sterowania i nadzoru, została podpisana w listopadzie 2006 r.

Inwestycja realizowana była z pieniędzy miasta stołecznego Warszawy, a jej koszt wyniósł około 15 milionów złotych brutto.

Wróć