30/04/2014

W minioną niedzielę, 27 kwietnia bieżącego roku odbyło się kolejne zwiedzanie stacji centralnego odcinka II linii metra w ramach Dni Otwartych. Tym razem nasi goście mogli zobaczyć na jakim etapie zaawansowania jest budowa stacji C10 Rondo ONZ – drugiej w kolejności stacji licząc od strony zachodniej.

Podobnie jak przy okazji poprzednich edycji Dni Otwartych, również i tym razem zainteresowanie zwiedzaniem nowej stacji było ogromne. Na Stację C10 Rondo ONZ przybyło blisko 300 przyszłych pasażerów II linii metra, którzy przekonali się jak dalece zaawansowane są prac wykończeniowe na stacji. 

Już przy wejściu goście mogli z bliska przyjrzeć się nowemu daszkowi tuż nad wejściem do stacji. Daszek został wykonany z hartowanego szkła w kolorze szarym. Jest to kolor dedykowany właśnie tej stacji. Docelowo na stację prowadzić będzie 11 takich wejść, w tym sześć wyposażonych w schody ruchome. Po pokonaniu pierwszych schodów, goście przeszli pasażem podziemnym, oświetlonym jasnymi panelami. Przyszli pasażerowie mogli także przy tej okazji zajrzeć do miejsc, które w przyszłości będą dostępne jedynie dla pracowników metra, takich jak wentylatornia stacji, podstacja trakcyjno-energetyczna czy komora rozjazdów. 
Następnie uczestnicy wycieczki zeszli na peron znajdujący się na głębokości 14 metrów poniżej poziomu ulicy. Tam mogli podziwiać kolorową grafikę z nazwą stacji, zaprojektowaną przez znanego artystę Wojciecha Fangora. Po obu stronach peronu, wzdłuż torów zamontowana została już trzecia szyna, która zapewni pociągom zasilanie. Widoczny z peronu, eliptyczny kształt stropu stacji w jej głównej części od razu przywoływał wśród zwiedzających skojarzenie ze stacją Plac Wilsona. Całości efektu dopełniało zamontowane w kamiennych posadzkach i suficie oświetlenie oraz obecne już w wielu miejscach polerowane płyty kamienne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za spędzenie z nami ostatniej niedzieli kwietnia i zapraszamy na kolejne zwiedzanie, które nastąpi już niebawem. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której już w krótce pojawi się informacja o możliwości zwiedzania następnej stacji centralnego odcinka II linii metra.

Wróć