30/07/2014

W minioną niedzielę, 27 lipca bieżącego roku odbyło się kolejne zwiedzanie stacji centralnego odcinka II linii metra w ramach Dni Otwartych. Tym razem nasi goście  mogli zobaczyć na jakim etapie zaawansowania jest budowa stacji C11 Świętokrzyska – stacji przesiadkowej, łączącej I i II linię metra.

Podobnie jak przy okazji poprzednich edycji Dni Otwartych, również i tym razem zainteresowanie zwiedzaniem nowej stacji było ogromne. Na Stację C11 Świętokrzyska przybyło blisko 300 przyszłych pasażerów II linii metra, którzy podzieleni na 30 osobowe grupy w ciągu całego dnia zwiedzali podziemne korytarze nowej stacji.

Już przy wejściu goście mogli odgadnąć kolor przewodni stacji C11 – żółty, i z bliska przyjrzeć się wykonanemu z hartowanego szkła „motylkowi” tuż nad wejściem do stacji. Docelowo na stację prowadzić będzie 6 wejść, w tym 4 wyposażone w schody ruchome. Po pokonaniu pierwszych schodów, goście znaleźli się na poziomie – 1, siedem metrów pod powierzchnią terenu, gdzie zobaczyli przestrzeń przeznaczona na galerię handlową oraz halę odpraw wraz z miejscem przygotowanym pod galerie multimedialną.

Następnie, poruszając się klatką techniczną, która w przyszłości będzie używana jako ewakuacyjna, zwiedzający przeszli do niedostępnych na co dzień dla pasażerów pomieszczeń technicznych na poziomie – 2. Kolejnym etapem wycieczki było zejście na poziom – 3 czyli poziom peronu. Tam mogli zobaczyć kolorową grafikę z nazwą stacji, zaprojektowaną przez znanego artystę Wojciecha Fangora. Nasi goście zwrócili również uwagę na zamontowane już, żółte konstrukcje podwieszanego sufitu. Całości efektu dopełniało zamontowane w kamiennych posadzkach i suficie oświetlenie oraz obecne już w wielu miejscach polerowane płyty kamienne. Ostatnim punktem zwiedzania było przejście do zachodniego narożnika peronu, w którym mieści się wejście do łącznika technicznego z I linia metra.

Serdecznie dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za spędzenie z nami ostatniej niedzieli lipca i zapraszamy na kolejne zwiedzanie, które nastąpi już niebawem. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której już wkrótce  pojawi się informacja o możliwości zwiedzania kolejnej stacji centralnego odcinka II linii metra.

Wróć