24/09/2013

Kolejny raz Metro Warszawskie współorganizowało i uczestniczyło w obchodach Dni Transportu Publicznego, które obyły się 21 i 22 września w Warszawie.

Dni Transportu Publicznego to cykliczne wydarzenie organizowane przez spółki związane z komunikacją miejską, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród sympatyków transportu publicznego. Tegoroczne święto transportu publicznego rozpoczęło się w dniu 21 września bieżącego roku plenerową imprezą rodzinną zorganizowaną na terenie zajezdni tramwajowej i autobusowej przy ulicy Woronicza w Warszawie. Od godziny 10.00 do 16.00 na wszystkich miłośników komunikacji miejskiej czekały niezapomniane atrakcje, w tym te przygotowane przez Metro Warszawskie Sp. z o.o.

 

Prowadziliśmy akcję informacyjną dotyczącą budowy centralnego odcinka II linii w Warszawie, rozdawaliśmy bezpłatne wejściówki upoważniające do zwiedzania Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach (zwiedzać STP można było w niedzielę 22 września), a służby metra pokazały przeszkolonego psa oraz zaprezentowały pojazd Mercedes Benz – Unimog U400.  Do odwiedzenia stoiska Metra zachęcała nasza firmowa maskotka – Krecik, z którym wszyscy zainteresowani mogli zrobić sobie zdjęcie. Prowadziliśmy również konkursy wiedzy o stołecznym metrze, w których zwycięzców nagradzaliśmy gadżetami z logo Metra Warszawskiego.

Po raz pierwszy, w ramach Dni Transportu Publicznego, w sobotę 21 września warszawiacy mogli zwiedzić dwa place budowy centralnego odcinka II linii metra  - Rondo ONZ oraz Stadion Narodowy. Stacje otwarte dla zwiedzających były od godziny 9.00 do godziny 18.00. Goście podzieleni na 30 osobowe grupy poruszali się po placu budowy z przewodnikami, którzy w specjalnie przygotowanych punktach widokowych opowiadali o budowie podziemnej kolejki. Największą atrakcją na placu budowy stacji Rondo ONZ była możliwość przejścia korytarzami pod rondem, zejścia na peron pasażerski, obejrzenia stropów oraz tuneli, którymi będą jeździły nowe pociągi Inspiro. Z kolei na stacji Stadion Narodowy wycieczki przeszły antresolą na pierwszym podziemnym poziomie stacji i obejrzały niezwykłe, przypominające potężne drzewa słupy podtrzymujące strop. Ciekawostką na pewno był peron przygotowany do rozbudowy sieci metra w kierunku Gocławia.

Również w sobotę, 21 września, z miłośnikami warszawskiej kolejki podziemnej spotkaliśmy się w Punkcie Informacyjnym Budowy Centralnego Odcinka II Linii Metra, przy ulicy Marszałkowskiej. Wszyscy, którzy odwiedzili nas w Punkcie uzyskali szczegółowe informacje dotyczące  budowycentralnego odcinka II linii metra, zobaczyli zdjęcia z placów budowy, poznali technologię drążenia tuneli oraz obejrzeli z bliska model tarczy TBM. Wyświetlane były również filmy z tras wycieczek po budowanych stacjach Rondo ONZ oraz Stadion Narodowy.

W kolejnym dniu święta transportu miejskiego, 22 września, Metro Warszawskie zaprosiło wszystkie osoby posiadające bezpłatne wejściówki do zwiedzania stacji Techniczno – Postojowej Kabaty, na co dzień niedostępnej dla pasażerów. Około pół tysiąca warszawiaków w ciągu siedmiu godzin obejrzało Stację Techniczno – Postojową metra. Od godziny 10.00 każda ze zwiedzających grup miała okazję zobaczyć: punkt gdzie pociągi metra pod lasem kabackim wjeżdżają pod ziemię, naziemny tor próbny metra o długości ponad kilometra, elektrowozownię – miejsce o powierzchni czterech boisk piłkarskich, gdzie pociągi są naprawiane i odstawiane do mycia i czyszczenia, pojazd ratownictwa technicznego Mercedes Benz–Unimog U400 oraz dyspozytornię zarządzającego ruchem pociągów na terenie STP Kabaty. Warszawiacy zadawali mnóstwo pytań – głównie dotyczących nowego i obecnie eksploatowanego taboru oraz rozbudowy linii warszawskiego metra. 

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie odwiedzili nas podczas tegorocznego święta transportu miejskiego w Warszawie.

Wróć