24/09/2004

Przez najbliższe dwa miesiące będziemy uczestniczyć w niespotykanym dotychczas w Polsce interaktywnym projekcie artystycznym. Na stacji metra Centrum (wejście od strony Placu Defilad) warszawiacy zobaczą na wielkim ekranie w czasie rzeczywistym samych siebie i berlińczyków wchodzących na stację metra Alexanderplatz.

Transmisja obrazu odbywa się przez Internet. Polacy i Niemcy wchodzący na obie stacje metra oddalone od siebie o 600 kilometrów będą mogli zobaczyć siebie nawzajem, komunikować się i podpatrywać co się w tej chwili dzieje na każdej ze stacji. W wyniku obustronnej i jednoczesnej projekcji typowa funkcja kamery wideo w miejscu publicznym zupełnie się zmienia. Kamera przestaje już służyć do podglądania innych, ale umożliwia ludziom zobaczenie się nawzajem, wzajemny kontakt i szansę na nawiązanie go w miejscu gdzie nieustannie się spieszymy.

Dodatkowe wrażenie robi instalacja dźwiękowa w obu wejściach. W zależności od natężenia ruchu z głośników popłyną zmodyfikowane przez komputer różne fragmenty wierszy: Wisławy Szymborskiej „Dworzec” i niemieckiego poety Heinera Mullera „Pechowy Anioł 2”.

Autorem projektu jest niemiecki twórca sztuki akustycznej Georg Klein. Jego najsłynniejszy projekt to interaktywna instalacja dźwiękowa przed Filharmonią Berlińską w 2001 roku. Współorganizatorami są Instytut Goethego w Warszawie, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Metro Warszawskie i Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).

Zobacz film (plik avi - 3,5MB)
Zobacz film (plik avi - 3,2MB)

Wróć