„Martwa natura z czaszką” - nowa praca w Galerii A19

W czwartek 29 listopada 2012 roku na stacji Marymont odbyło się otwarcie drugiej wystawy w Galerii A19 w nowym cyklu 1/∞ czyli oryginał kontra reprodukcja. Podczas wernisażu zaprezentowana została praca pt. „Martwa natura z czaszką” autorstwa Marcina Chomickiego.

Wystawę można oglądać do 21 stycznia 2013 roku.

Nowa praca w Galerii A19

W piątek 28 września 2012 roku na stacji Marymont odbyło się otwarcie nowej wystawy w Galerii A19. Podczas wernisażu zaprezentowana została praca Mit Koryncki autorstwa Arka Karapudy, której motywem przewodnim stały się ludzkie cienie.
Powyższa praca jest pierwszą  w nowym cyklu 1/∞ czyli oryginał kontra reprodukcja.
Celem cyklu 1/∞ jest unaocznienie relacji pomiędzy oryginałem a reprodukcją.
Nad muralem będącym powiększoną reprodukcją wykonaną techniką drukarską umieszczony został oryginał na płótnie.
Całość stanowi zatem konfrontację pigmentu i tradycyjnej techniki malarskiej z techniką druku cyfrowego.
Wystawę można oglądać do 25 listopada br.

pliki/aktualnosci/2012/pracaa191.jpg
pliki/aktualnosci/2012/pracaa192.jpg
pliki/aktualnosci/2012/pracaa193.jpg

 

„Szok Kulturowy” Bartosza Mateńki

Od 23 stycznia 2012 roku w Galerii A19 można oglądać nową wystawę. Tym razem jest to projekt fotograficzny autorstwa Bartosza Mateńki, pt. „Szok Kulturowy”. Projekt porusza temat szoku kulturowego oraz spuścizny kulturowej jako doświadczenia z którym emigrujemy. Jak mówi sam autor „Od dzieciństwa jesteśmy zakorzenieni w pewnych stereotypach kulturowych i nawet emigrując dalej istnieją one w naszej wyobraźni. To doświadczenia reprezentowane są przez biały papier, w których owinięty jest główny bohater. Z czasem papier zmienia swój kształt, a my formujemy swoje nowe kulturowe doświadczenia oraz konfrontujemy je z już istniejącymi. Z czasem też, może dojść do zjawiska wspomnianego wyżej szoku kulturowego, którego skutkiem może być odrzucenie nowej kultury, oswojenie się z nią czy też przewartościowanie”.

Wystawa potrwa do połowy marca 2012 roku. 

pliki/aktualnosci/2012/SzokKulturowy1.jpg
pliki/aktualnosci/2012/SzokKulturowy2.jpg
pliki/aktualnosci/2012/SzokKulturowy3.jpg

„Zgrupowanie” – nowa praca w Galerii A19

We wtorek 13 grudnia 2011 roku na antresoli stacji Marymont odbyło się  otwarcie nowej wystawy w Galerii A19. Podczas wernisażu zaprezentowana została praca autorstwa Krzysztofa Franaszka, pt.: „Zgrupowanie”. Mural będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc.

pliki/aktualnosci/2011/zgrupowanie1.jpg
pliki/aktualnosci/2011/zgrupowanie2.jpg
pliki/aktualnosci/2011/zgrupowanie3.jpg

 

„Zagrywki uliczne” – nowa praca w Galerii A19

We wtorek, 9 sierpnia 2011 roku, w Galerii A19, rozpoczęła się wystawa pracy Pani Moniki Prus pt. „Zagrywki uliczne”. Autorka zainspirowana refleksjami na temat negatywnego zachowania w relacjach międzyludzkich utrwaliła w swoim projekcie najbardziej charakterystyczne anomalie behawioralne dodając do nich swój krótki komentarz.

 

Noc Muzeów w metrze

W sobotę 14 maja 2011 roku na stacji Marymont podczas Nocy Muzeów odbyła się już druga wystawa w nowej formule Galerii A19. Podczas wernisażu zaprezentowana została praca Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha pt. "Praca na maxa frajerska". Praca ta, wykorzystując estetykę komiksu, stara się poruszyć problem krytyki sztuki współczesnej. Inspiracją do jej powstania stała się lektura komentarzy na forach internetowych dotyczących sztuki współczesnej. Konwencja komiksu dała możliwość zacytowania opinii odbiorców sztuki w przestrzeni publicznej.
Pracę w Galerii A19 można oglądać do końca lipca. Przez tydzień będzie ona również prezentowana na nośnikach InfoScreen na stacjach metra.

pliki/aktualnosci/2011/nocmuzeow1.jpg
pliki/aktualnosci/2011/nocmuzeow2.jpg
pliki/aktualnosci/2011/nocmuzeow3.jpg
pliki/aktualnosci/2011/nocmuzeow4.jpg

 

Pierwsza wystawa w nowej formule Galerii A19

 W poniedziałek, 21 lutego 2011 roku, na antresoli stacji metra Marymont odbył się wernisaż pierwszej wystawy zorganizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w ramach umowy zawartej z Metrem Warszawskim Sp. z o.o. w dniu 17 grudnia 2010 roku.
Podczas wernisażu zaprezentowana została praca Mariusza Warasa pt. „Linia frontu”. Mural można oglądać do 14 maja.

 

Nowa formuła Galerii A19

W piątek, 17 grudnia 2010 roku, w Pałacu Ślubów na Placu Zamkowym 6  w Warszawie, o godzinie 11.00 została podpisana umowa o  wzajemnej współpracy pomiędzy Spółką Metro Warszawskie i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Przedmiotem umowy jest popularyzacja sztuki, promocja studentów i absolwentów uczelni artystycznych oraz prezentacja ich prac w przestrzeni publicznej w ramach projektu artystycznego „Galeria A19”.

Funkcjonowanie „Galerii A19” spotkało się z uznaniem nie tylko ze strony samych artystów, ale również pasażerów i mediów. Podejmując działania mające na celu rozszerzenie formuły projektu oraz zwiększenie zasięgu adresatów i odbiorców galerii, Metro Warszawskie Sp. z o.o. nieodpłatnie udostępni Akademii Sztuk Pięknych powierzchnię do ekspozycji prac - ścianę „Galerii A19 ”o powierzchni ok. 123 m kw, o wymiarach 35,87 m szerokości i 3,43 m wysokości, zlokalizowaną na antresoli stacji metra Marymont, oraz przekaże Akademii sprawowanie opieki merytorycznej nad nową formą realizacji projektu. 
 
Na uroczystości podpisania umowy obecni byli między innymi Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezes Zarządu Metra Warszawskiego Pan Jerzy Lejk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Pan Profesor Ksawery Piwocki, Prorektor ASP w Warszawie Pan Profesor Paweł Nowak oraz Kierownik Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej przy Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie Pan Profesor Mirosław Duchowski.

Projekt  „Galeria A19” jest stałym elementem sztuki w metrze warszawskim. Powstał w 2007 roku jako program promocji kultury w przestrzeni wielkiego miasta, a jego pomysłodawcą był Pan Profesor Mirosław Duchowski – autor wystroju wnętrz stacji metra Marymont, W trakcie 3 lat istnienia projektu, w „Galerii A19” zaprezentowanych zostało 7 prac, które poprzez swoją estetykę, oryginalność i ekspresję nawiązywały do wnętrza stacji.

pliki/aktualnosci/2010/GaleriaA19/PodpisanieUmowyGaleriaA19-1.jpg