Metro Warszawskie

Metro Warszawskie

 
Tu jesteś: Strona główna > II linia metra

II linia metra

pliki/banery/bannerue6.jpg
 

Projekt "II Linia metra w Warszawie - Prace przygotowawcze, projekt i budowa odcinka centralnego wraz z zakupem taboru"

współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

 

I i II linia metra w Warszawie

Kliknij na mapkę by powiększyć w nowym oknie


Wyznaczony przebieg drugiej linii metra, planowany przez władze architektoniczne Warszawy, zakłada poprowadzenie trasy z zachodniej części miasta, z Mor, na praską stronę Wisły i zakończenie linii w jej północnej części na osiedlu Bródno, a w południowej na Gocławiu. Odgałęzienie południowego odcinka miałoby być zlokalizowane w okolicy stacji Stadion Narodowy. Dla linii metra powstać mają dwie stacje techniczno-postojowe Mory i Kozia Górka. Długość całej II linii metra wynosić ma około 31 km.

Planowane stacje II linii:

Odcinek II D
- Połczyńska, Chrzanów, Lazurowa, Powstańców Śląskich, Wola Park, Księcia Janusza, Moczydło, Wolska;

(kliknij na mapkę aby powiekszyć w nowym oknie)

Odcinek II C
- Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Dw. Wileński;
Odcinek II C
(kliknij na mapkę aby powiekszyć w nowym oknie)

Odcinek II A
- Szwedzka, Targówek I, Targówek II, Zacisze, Kondratowicza, Bródno;

(kliknij na mapkę aby powiekszyć w nowym oknie)

Odcinek II B
- Dw. Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Fieldorfa,
Gocław;

(kliknij na mapkę aby powiekszyć w nowym oknie)

W pierwszej kolejności zrealizowana zostanie inwestycja budowy jej centralnego odcinka łączącego Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim. Jego długość to około 6 km, na których zbudowanych zostanie 7 stacji.

___

Zarządzenie nr 1487/2008 Prezydenta m.st Warszawy w sprawie powołania Komitetu Sterującego do spraw budowy II linii metra w Warszawie (PDF; 1,4MB)

___
Decyzja o środowiskowych uwarukowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, polegającego na budowie II linii metra od stacji Stadion do stacji Gocław wraz z STP Kozia Górka w Warszawie, w Dzielnicach Praga Południe, Wawer m.st. Warszawy. (PDF; 5,42MB)
___

ODCINEK CENTRALNY II LINII METRA

Obecnie Metro Warszawskie jest w trakcie realizacji inwestycji budowy centralnego odcinka II linii metra, łączącego Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim. Jego długość to około 6 km, na których zbudowanych zostanie 7 stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Warunki hydro - geologiczne

 


Kliknij na mapkę aby powiekszyć

Odcinek centralny II linii
Kliknij na mapkę aby powiekszyć w nowym oknie


Projekt przebiegu II linii na tym odcinku zakłada następującą lokalizację stacji:

Stacja "Rondo Daszyńskiego" znajdować będzie się w ciągu ulicy Prostej, koło skrzyżowania z ulicą Towarową. Jej bryła znajdzie się od strony zachodniej skrzyżowania. Tunel metra poprowadzony zostanie w kierunku centrum wzdłuż ulicy Prostej po jej północnej stronie.


Kliknij na mapkę aby powiększyć

 

Stacja "Rondo ONZ", zlokalizowana będzie pod rondem ONZ.


Kliknij na mapkę aby powiększyć

 

Dalej tunel poprowadzony zostanie pod ulią Świętokrzyską do stacji "Świętokrzyska". Nowa stacja przesiadkowa zostanie wybudowana na styku z istniejącą stacją I linii metra.


Kliknij na mapkę aby powiększyć

 

Kolejny odcinek podziemnej kolejki wydrążony zostanie dalej wzdłuż ul. Świętokrzyskiej w kierunku Nowego Światu. Na skrzyżowaniu tych ulic zlokalizowana będzie stacja "Nowy Świat-Uniwersytet".


Kliknij na mapkę aby powiększyć

 

Następnie trasa poprowadzona zostanie na wprost w kierunku Wisły. Stacja "Centrum Nauki Kopernik" będzie wybudowana w ciągu ulicy Tamka niedaleko skrzyżowania z Wybrzeżem Kościuszkowskim.


Kliknij na mapkę aby powiększyć

 

Po raz pierwszy metro będzie drążone na praską stronę Warszawy. Tunel kolejki przebiegał będzie pod dnem Wisły na południe od Mostu Świętokrzyskiego. Jako pierwsza w tej dzielnicy powstanie stacja "Stadion Narodowy", która będzie obsługiwała rejon Stadionu Narodowego. Zlokalizowana będzie w okolicy skrzyżowania ul. Sokolej i ul.Jagiellońskiej; na zachód od ul. Zamojskiego.


Kliknij na mapkę aby powiększyć

 

Następnie metro zakręci w lewo na północ i zostanie pociągnięte wzdłuż ul. Targowej aż do skrzyżowania z Al. Solidarności. Tam zlokalizowana będzie stacja "Dworzec Wileński".


Kliknij na mapkę aby powiększyć

Uwagi, opinie, pytania zgłaszaj na info@metro.waw.pl