Informacja w sprawie wystroju wnętrza stacji

W związku z informacjami, jakie pojawiły się w mediach, dotyczącymi wystroju wnętrza stacji odcinka centralnego II linii metra, Metro Warszawskie informuje, że:

 • opis projektu stacji znajduje się w Wielobranżowym Projekcie Koncepcyjnym (WPK) wykonanym przez konsorcjum BP Metroprojekt Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o., które zostało wyłonione w otwartym konkursie.
  • Autorzy Projektu Koncepcyjnego Wykonawcy WPK określili wygląd ściany zatorowej:

   „Powierzchnie galerii należy wykonać jako tafle szkła matowego, hartowanego, laminowanego o wymiarach 200x200 cm, w zawiasach ciągłych, ze stali nierdzewnej matowej, niewidocznych od strony peronu (…). Barwne kompozycje należy wykonać jako sitodruk na szkle wg zaleceń i pod kontrolą artystyczną, technologiczną i techniczną Zamawiającego.”

   • Autorzy powyższego Projektu oświadczyli, że „przedmiot umowy nie będzie naruszał żadnych praw osób trzecich. W przypadku zgłoszenia jakichkolwiek roszczeń do Zamawiającego z tytułu naruszenia praw osób trzecich, Wykonawca zobowiązuje się do ich pełnego zaspokojenia.”

    Zgodnie z zapisami umowy nr 5600/IP/07 z dnia 29 października 2007 r. na opracowanie Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego, Wykonawca czyli Konsorcjum Metroprojekt/AMC – Andrzej M. Chołdzyński sprawuje nadzór autorski w zakresie zgodności dokumentacji projektowej na budowę odcinka centralnego II linii metra z Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym.

    Wartość przedmiotowej umowy wypłacona Konsorcjum wynosi 15 616 000, 00 zł brutto.

    Załączamy fragmenty umowy (pdf, 307 kb) i opis ściany z WPK (pdf, 207 kb)

    Więcej...

    Metro w czasie EURO 2012. Zmiana w rozkładzie jazdy.

    Metro Warszawskie Sp. z o.o. informuje, że w związku z organizacją EURO 2012 od dnia 07.06.2012 r. do 01.07.2012 r. wydłużone zostają godziny kursowania metra do ok. godz. 2:30. W godzinach nocnych metro kursować będzie z częstotliwością co 15 min.

    Ponadto informujemy, że w noce po meczach rozgrywanych na Stadionie Narodowym 8/9.06, 12/13.06, 16/17.06, 21/22.06, 28/29.06 oraz w noc finałową 01/02.07.2012 r. metro kursować będzie przez całą noc.

    Szczegóły dotyczące ostatnich odjazdów pociągów znajdują się tutaj.

    Więcej...

    Stacje metra - wpisane w historię Warszawy - wystawa

    W najbliższą sobotę, 2 czerwca o godzinie 12 w Punkcie Informacyjnym budowy metra u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej otwarta zostanie wystawa prezentująca zmiany, jakim podlegały okolice budowanych stacji na przestrzeni niemalże 100 lat.

    O tym, co działo się w miejscach gdzie powstaje dziś II linia metra opowie Jerzy S. Majewski, varsavianista, dziennikarz Gazety Stołecznej.

    Na plany Lindleya, zdjęcia lotnicze zniszczonej po II wojnie Warszawy oraz współczesne plany naniesione zostały kontury stacji. Obserwujemy zmiany przebiegu ulic, zabudowy, a także zmieniający się charakter dzielnic, przez które przebiega odcinek centralny II linii metra.

    Organizatorem wystawy jest Metro Warszawskie Sp. z o.o., patronem medialnym jest Gazeta Stołeczna.

    Serdecznie zapraszamy.

    Więcej...

    14 projektów zgłoszonych do oceny w Konkursie na Wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej

    W dniu 24 maja o godzinie 12.00 minął termin składania prac konkursowych na wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej I etapu realizacji odcinka zachodniego i wschodniego-północnego II linii metra.

    Konkurs ogłoszony został 26 listopada 2011 r. Termin na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upłynął 4 stycznia 2012r. Chęć udziału w konkursie zgłosiły 23 firmy, z których 18 zaproszonych zostało do złożenia prac konkursowych. 

    Ostatecznie prace konkursowe złożyło 14 firm, z czego 5 prac dotyczy I etapu realizacji odcinka zachodniego II linii metra, a 9 prac I etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra.

    Obecnie rozpoczęły się prace Sądu Konkursowego.

    Więcej...

    Badanie opinii pasażerów

    pliki/aktualnosci/2010/emka40.jpgUprzejmie informujemy, że w dniach od 26 maja do 1 czerwca 2012 roku firma badawcza przeprowadzi na stacjach metra ankiety dotyczące zadowolenia pasażerów korzystających z usług podziemnej kolejki. Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu i udzielenie wywiadu ankieterowi.

    Więcej...

    PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO SZCZYTU LOKALNEGO TRANSPORTU SZYNOWEGO UITP 2012

    pliki/aktualnosci/2012/UITP5-1.jpgW dniach od 7 do 9 maja 2012 roku w Warszawie odbył się Międzynarodowy Szczyt Lokalnego Transportu Szynowego (UITP Local Rail Summit 2012) zorganizowany wspólnie przez Międzynarodową Unię Transportu Publicznego (UITP) oraz Spółki Metro Warszawskie i Tramwaje Warszawskie, będące lokalnymi gospodarzami przedsięwzięcia.
    W konferencji uczestniczyło 280 delegatów z 33 krajów reprezentujących metro, tramwaje, kolej miejską i regionalną. Celem Międzynarodowego Szczytu Lokalnego Transportu Szynowego było przedstawienie korzyści płynących z korzystania z systemów lokalnego transportu szynowego oraz planów dalszego ich rozwoju. Panele dyskusyjne konferencji podejmowały zarówno tematy ogólne, związane z polityką czy finansowaniem rynku transportu szynowego, jak również, wybrane zagadnienia dotyczące poszczególnych środków transportu kolejowego skupiając się na ich szczegółowych problemach i wyzwaniach.

    Więcej...

    Weekendowa zmiana organizacji ruchu pociągów (zmiana terminu)

    Metro Warszawskie Sp. z o.o. informuje, że w trakcie rutynowej analizy zapisów monitoringu prowadzonego dla potrzeb budowy odcinka centralnego II linii metra, zauważono niewielkie odkształcenia w zachodnim tunelu I linii metra w rejonie stacji Świętokrzyska. Może to być spowodowane wcześniejszymi pracami przy budowie łącznika między stacjami I i II linii metra.

    W związku z powyższym konieczne jest dokonanie szczegółowej oceny zjawiska i dokonanie napraw ewentualnych nieszczelności. Prace zostaną przeprowadzone w dniach 26 (sobota) i 27 (niedziela) maja.

    Spowoduje to konieczność wprowadzenia ograniczeń na pierwszej linii metra od 26 maja (sobota), od godz. 01:00 do 28 maja (poniedziałek), do godz. 4:00. Pociągi metra będą w tym czasie kursować na odcinkach: Kabaty – Centrum i Ratusz Arsenał – Młociny. Pomiędzy stacjami Centrum i Ratusz Arsenał będzie kursować wahadłowy pociąg metra. Uruchomiona zostanie także zastępcza linia autobusowa Z-2, jeżdżąca na trasie: CENTRUM – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – pl. Bankowy – Andersa – METRO RATUSZ ARSENAŁ.

    Więcej...

    Pierwsza tarcza uruchomiona przy Rondzie Daszyńskiego

    W dniu dzisiejszym o godzinie 12:27 uruchomiona została przy rondzie Daszyńskiego pierwsza tarcza TBM, która drążyć będzie tunel dla centralnego odcinka II linii metra. W Dzienniku Budowy zamieszczamy relację z tego wydarzenia.

    Zapraszamy również do artykułu "Podziemne krety Warszawy" (PDF, 191 KB), który opisuje historię drążenia tuneli metra w Warszawie.

    Więcej...

    Nowa informacja w dziale ciekawostki, opisy w Dzienniku Budowy

    W zakładce Ciekawostki, opisy w Dzienniku Budowy zamieściliśmy nową informację, dotyczącą historii drążenia metra w Warszawie. Więcej>>>>

    Więcej...

    Informacja Metra Warszawskiego w związku z dyskusją dotyczącą budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    W związku z dyskusją dotycząca budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (nazwa robocza Centrum Sztuki Nowoczesnej) i powiązań tej inwestycji z budową odcinka centralnego II linii metra, informujemy, że:

    - między Metrem Warszawskim Sp. z o.o. projektantami centralnego odcinka II linii metra a projektantami Muzeum Sztuki Nowoczesnej prowadzone były liczne spotkania. Ich efektem były uzgodnienia techniczne podpisane w październiku 2010 r. między projektantami Muzeum Sztuki Nowoczesnej a projektantami centralnego odcinka II linii metra.

    - w sprawie posadowienia (fundamentowania) Centrum Sztuki Nowoczesnej , Projektanci Centrum Sztuki Nowoczesnej w piśmie z 07.10.2011 r. zaakceptowali wypracowane rozwiązania i nie wnieśli dalszych uwag.

    Pełna dokumentacja pisemna sprawy jest w posiadaniu Metra Warszawskiego Sp. z o.o.

    Więcej...