List do Gazety Stołecznej w związku z wywiadem "Sprawa Fangora"

List do Redakcji Gazety Stołecznej
w sprawie wywiadu z Panem Wojciechem Fangorem

Z uwagą przeczytałem wywiad z Panem Wojciechem Fangorem, światowej miary Artystą opublikowany w Gazecie Stołecznej z dnia 29. 06. 2012 r. dotyczący projektu wystroju ścian stacji metra.

Problematykę praw autorskich staraliśmy się wyjaśnić Panu Wojciechowi Fangorowi podczas spotkania w naszej firmie oraz w przesłanym liście.

Zwróciliśmy się także o złożenie wyjaśnień do Konsorcjum BP Metroprojekt Sp. z o.o. (lider Konsorcjum) oraz AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp.z o.o. – zwycięzców Konkursu i Autorów Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego (WPK).

Lider Konsorcjum wyjaśnił, że:

- „...w ramach realizacji WPK uzyskano od Pana Wojciecha Fangora autorskie prawa majątkowe do projektów graficznych metropolitalnych ścian zatorowych odcinka centralnego II linii metra...".

- „...WPK nie przewiduje wykonania metropolitalnych ścian zatorowych na stacjach wchodzących w skład centralnego odcinka II linii metra w technice wskazanej przez Pana Wojciecha Fangora w jego piśmie z dnia 11 kwietnia 2012 r. (tj. w postaci napisów wykonanych emalią na blasze)".

W świetle wypowiedzi udzielonych w wywiadzie przez Pana Wojciecha Fangora, my także oczekujemy od Konsorcjum publicznej odpowiedzi na następujące pytania dotyczące projektu ściany zatorowej:

1. czy i w jakim trybie została dokonana korekta dzieła Pana Wojciecha Fangora (napisy z emalii na blasze) na projekt Konsorcjum (sitodruk na szkle) sprzedany Inwestorowi za niemal 16 milionów złotych?

2. w związku z publicznie ogłoszonym roszczeniem Pana Wojciecha Fangora, w jaki sposób Konsorcjum – Autor Projektu ma zamiar zaspokoić to roszczenie?

Jestem przekonany, że opinia publiczna ma pełne prawo do uzyskania wyjaśnień, gdyż w odniesieniu do Pana Wojciecha Fangora oraz do Inwestora, sprawa jest naprawdę poważna, zarówno w aspekcie ludzkim i etycznym, jak i w wymiarze prawno-ekonomicznym.

Krzysztof Malawko, Rzecznik Prasowy

Więcej...

Zmiana rozkładu jazdy na wakacyjny

Metro Warszawskie Sp. z o.o. informuje, że od dnia 2 lipca 2012 r. pociągi metra kursują zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy. Letni rozkład obowiązywać będzie do 31 sierpnia. Rozkład (PDF, 434KB)

Więcej...

Tarcza Maria rozpoczęła pracę

Informujemy, że w dniu dzisiejszym o godzinie 9.00 w szybie startowym przy Rondzie Daszyńskiego rozpoczęła pracę tarcza - Maria. Jest to druga z czterech tarcz TBM mających zbudować tunele centralnego odcinka II linii metra. Jej zadaniem będzie wydrążenie tunelu północnego, na odcinku od Ronda Daszyńskiego do stacji Powiśle. Tarcza wykona 2800 metrów tunelu, przechodząc kolejno przez stacje: Rondo ONZ (C10), Świętokrzyska (C11), Nowy Świat (C12), na głębokości od 12 metrów do niemal 30 metrów.  

Więcej...

Informacja w sprawie wystroju wnętrza stacji

W związku z informacjami, jakie pojawiły się w mediach, dotyczącymi wystroju wnętrza stacji odcinka centralnego II linii metra, Metro Warszawskie informuje, że:

 • opis projektu stacji znajduje się w Wielobranżowym Projekcie Koncepcyjnym (WPK) wykonanym przez konsorcjum BP Metroprojekt Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o., które zostało wyłonione w otwartym konkursie.
  • Autorzy Projektu Koncepcyjnego Wykonawcy WPK określili wygląd ściany zatorowej:

   „Powierzchnie galerii należy wykonać jako tafle szkła matowego, hartowanego, laminowanego o wymiarach 200x200 cm, w zawiasach ciągłych, ze stali nierdzewnej matowej, niewidocznych od strony peronu (…). Barwne kompozycje należy wykonać jako sitodruk na szkle wg zaleceń i pod kontrolą artystyczną, technologiczną i techniczną Zamawiającego.”

   • Autorzy powyższego Projektu oświadczyli, że „przedmiot umowy nie będzie naruszał żadnych praw osób trzecich. W przypadku zgłoszenia jakichkolwiek roszczeń do Zamawiającego z tytułu naruszenia praw osób trzecich, Wykonawca zobowiązuje się do ich pełnego zaspokojenia.”

    Zgodnie z zapisami umowy nr 5600/IP/07 z dnia 29 października 2007 r. na opracowanie Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego, Wykonawca czyli Konsorcjum Metroprojekt/AMC – Andrzej M. Chołdzyński sprawuje nadzór autorski w zakresie zgodności dokumentacji projektowej na budowę odcinka centralnego II linii metra z Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym.

    Wartość przedmiotowej umowy wypłacona Konsorcjum wynosi 15 616 000, 00 zł brutto.

    Załączamy fragmenty umowy (pdf, 307 kb) i opis ściany z WPK (pdf, 207 kb)

    Więcej...

    Metro w czasie EURO 2012. Zmiana w rozkładzie jazdy.

    Metro Warszawskie Sp. z o.o. informuje, że w związku z organizacją EURO 2012 od dnia 07.06.2012 r. do 01.07.2012 r. wydłużone zostają godziny kursowania metra do ok. godz. 2:30. W godzinach nocnych metro kursować będzie z częstotliwością co 15 min.

    Ponadto informujemy, że w noce po meczach rozgrywanych na Stadionie Narodowym 8/9.06, 12/13.06, 16/17.06, 21/22.06, 28/29.06 oraz w noc finałową 01/02.07.2012 r. metro kursować będzie przez całą noc.

    Szczegóły dotyczące ostatnich odjazdów pociągów znajdują się tutaj.

    Więcej...

    Stacje metra - wpisane w historię Warszawy - wystawa

    W najbliższą sobotę, 2 czerwca o godzinie 12 w Punkcie Informacyjnym budowy metra u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej otwarta zostanie wystawa prezentująca zmiany, jakim podlegały okolice budowanych stacji na przestrzeni niemalże 100 lat.

    O tym, co działo się w miejscach gdzie powstaje dziś II linia metra opowie Jerzy S. Majewski, varsavianista, dziennikarz Gazety Stołecznej.

    Na plany Lindleya, zdjęcia lotnicze zniszczonej po II wojnie Warszawy oraz współczesne plany naniesione zostały kontury stacji. Obserwujemy zmiany przebiegu ulic, zabudowy, a także zmieniający się charakter dzielnic, przez które przebiega odcinek centralny II linii metra.

    Organizatorem wystawy jest Metro Warszawskie Sp. z o.o., patronem medialnym jest Gazeta Stołeczna.

    Serdecznie zapraszamy.

    Więcej...

    14 projektów zgłoszonych do oceny w Konkursie na Wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej

    W dniu 24 maja o godzinie 12.00 minął termin składania prac konkursowych na wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej I etapu realizacji odcinka zachodniego i wschodniego-północnego II linii metra.

    Konkurs ogłoszony został 26 listopada 2011 r. Termin na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upłynął 4 stycznia 2012r. Chęć udziału w konkursie zgłosiły 23 firmy, z których 18 zaproszonych zostało do złożenia prac konkursowych. 

    Ostatecznie prace konkursowe złożyło 14 firm, z czego 5 prac dotyczy I etapu realizacji odcinka zachodniego II linii metra, a 9 prac I etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra.

    Obecnie rozpoczęły się prace Sądu Konkursowego.

    Więcej...

    Badanie opinii pasażerów

    pliki/aktualnosci/2010/emka40.jpgUprzejmie informujemy, że w dniach od 26 maja do 1 czerwca 2012 roku firma badawcza przeprowadzi na stacjach metra ankiety dotyczące zadowolenia pasażerów korzystających z usług podziemnej kolejki. Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu i udzielenie wywiadu ankieterowi.

    Więcej...

    PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO SZCZYTU LOKALNEGO TRANSPORTU SZYNOWEGO UITP 2012

    pliki/aktualnosci/2012/UITP5-1.jpgW dniach od 7 do 9 maja 2012 roku w Warszawie odbył się Międzynarodowy Szczyt Lokalnego Transportu Szynowego (UITP Local Rail Summit 2012) zorganizowany wspólnie przez Międzynarodową Unię Transportu Publicznego (UITP) oraz Spółki Metro Warszawskie i Tramwaje Warszawskie, będące lokalnymi gospodarzami przedsięwzięcia.
    W konferencji uczestniczyło 280 delegatów z 33 krajów reprezentujących metro, tramwaje, kolej miejską i regionalną. Celem Międzynarodowego Szczytu Lokalnego Transportu Szynowego było przedstawienie korzyści płynących z korzystania z systemów lokalnego transportu szynowego oraz planów dalszego ich rozwoju. Panele dyskusyjne konferencji podejmowały zarówno tematy ogólne, związane z polityką czy finansowaniem rynku transportu szynowego, jak również, wybrane zagadnienia dotyczące poszczególnych środków transportu kolejowego skupiając się na ich szczegółowych problemach i wyzwaniach.

    Więcej...

    Weekendowa zmiana organizacji ruchu pociągów (zmiana terminu)

    Metro Warszawskie Sp. z o.o. informuje, że w trakcie rutynowej analizy zapisów monitoringu prowadzonego dla potrzeb budowy odcinka centralnego II linii metra, zauważono niewielkie odkształcenia w zachodnim tunelu I linii metra w rejonie stacji Świętokrzyska. Może to być spowodowane wcześniejszymi pracami przy budowie łącznika między stacjami I i II linii metra.

    W związku z powyższym konieczne jest dokonanie szczegółowej oceny zjawiska i dokonanie napraw ewentualnych nieszczelności. Prace zostaną przeprowadzone w dniach 26 (sobota) i 27 (niedziela) maja.

    Spowoduje to konieczność wprowadzenia ograniczeń na pierwszej linii metra od 26 maja (sobota), od godz. 01:00 do 28 maja (poniedziałek), do godz. 4:00. Pociągi metra będą w tym czasie kursować na odcinkach: Kabaty – Centrum i Ratusz Arsenał – Młociny. Pomiędzy stacjami Centrum i Ratusz Arsenał będzie kursować wahadłowy pociąg metra. Uruchomiona zostanie także zastępcza linia autobusowa Z-2, jeżdżąca na trasie: CENTRUM – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – pl. Bankowy – Andersa – METRO RATUSZ ARSENAŁ.

    Więcej...