31/05/2004

 

Stacja "Marymont" powstanie 860 metrów za stacją "Plac Wilsona" -  obok Hali Marymonckiej przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Popiełuszki. Ze stacji "Plac Wilsona" do stacji "Marymont" pociąg dojedzie w ciągu półtorej minuty. Budowa stacji rozpocznie się na przełomie obecnego i przyszłego roku. Do ruchu zostanie oddana dwa lata później. Korzystać będzie z niej codziennie ponad 25 tysięcy pasażerów.

Wymiary:
- długość 156 metrów
- szerokość 21 metrów 
- szerokość peronu 10 metrów

Będą trzy wejścia do stacji: od strony Armii Krajowej (z windą, szerokimi schodami - 5 metrów, parą schodów ruchomych), od strony ulicy Popiełuszki (obecne wejście do przejścia podziemnego po stronie Hali Marymonckiej) i wejście do korytarza pod ulicą Słowackiego z drugiej strony ulicy.
Na stacji będą publiczne toalety, dwa bankomaty, automaty telefoniczne i cztery punkty handlowe - każdy o powierzchni około 30 m2.
Od strony ulicy Słowackiego pojawi się antresola dzięki której będzie można korzystać z przejścia podziemnego przechodząc przez stację, ale bez konieczności schodzenia na peron.
Kolorystyka przyjęta w hali peronowej to zestawienie: niebieskiego z odcieniami szarości oraz srebrzystości. Główne materiały użyte do wykończenia wnętrza: granit, stal węglowa malowana na kolor srebrny, szkło, aluminium oraz stal ocynkowana.   O wyborze rodzaju materiału oraz  wzornictwa detalu dekoracyjnego prócz walorów estetycznych decydowała jego trwałość , odporność na akty wandalizmu oraz łatwość  utrzymania w czystości.
Z myślą o osobach niepełnosprawnych w projekcie przewidziano zmiany faktur i koloru posadzek ostrzegające przed niebezpieczeństwem (np. końcem peronu czy wejściem na schody), windy, przyciski oznaczono w języku Braille'a  itp. Oprócz tego wszystkie uchwyty i balustrady maja wydłużone i zaokrąglane  zakończenia. Niepełnosprawni mają dostęp do wind z każdego poziomu stacji.

Ze stacji Marymont zaczniemy korzystać w 2006 roku.

Wiecej o stacji Marymont (plik MS Word, 121 KB)

Film o stacji Marymont (plik Windows Media Wideo, 4,3 MB)


 

 

Wróć