04/03/2015

Od 1 marca ruszyła piąta edycja „Wierszy w metrze“. Przez miesiąc codzienne przejazdy komunikacją miejską w Warszawie będą miały nowe, poetyckie oblicze. Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC. Projekt jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wiersze w metrze to inicjatywa kulturalna w przestrzeni miejskiej, która, po czteroletniej przerwie powraca do Warszawy.

W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Portugalii, po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały poszczególne instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej  oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.

Fragmenty wierszy prezentowane będą przez trzy tygodnie w wagonach metra na specjalnych dwustronnych naklejkach na szybach pociągu, a także na ekranach znajdujących się na stacjach metra, w wagonikach metra i w autobusach. Dodatkowo zostaną wydrukowane również na pocztówkach rozdawanych w warszawskich kawiarniach i instytucjach kultury.

Każda osoba zainteresowana projektem może zapoznać się z poezją na stronie internetowej projektu – www.wierszewmetrze.eu. Tu można przeczytać pełne wersje wierszy oraz biogramy poetów i tłumaczy. Na stronie internetowej przeprowadzony będzie także konkurs haiku dla Warszawy. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Podczas poprzednich edycji projekt dotarł do ponad miliona osób podróżujących metrem, korzystających z internetu i uczestniczących w specjalnie przygotowanych wydarzeniach towarzyszących. Głównym celem inicjatywy jest spopularyzowanie twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistym miejscu.

Więcej informacji na www.wierszewmetrze.eu

Wróć