14/04/2004

Co się dzieje w tunelach metra nocą, jak szybko może jechać pociąg pod ziemią, jak będzie wyglądać stacja Plac Wilsona, dlaczego i gdzie metro wyjeżdża na powierzchnię, jak będzie biegła II i III linia? Od 15 kwietnia dowiemy się tego z wystawy "Historia i współczesność metra" na antresoli stacji "Wilanowska".

Z ponad 50 zdjęć, map i  wycinków prasowych zobaczymy historię budowy metra, jak wygląda jego bieżącą eksploatacja i zaplecze techniczne stacji np. wentylatornia.  Na wystawie jest też coś "dla duszy" - wiersze Zbigniewa Szwai i akwarele Sergiusza Grudkowskiego - wszystkie związane z warszawską koleją podziemną.

15 kwietnia to również rocznica wbicia pierwszego pala pod budowę metra w 1983 roku. Część wystawy poświęcona jest wielu perypetiom i zakrętom historii jakie spotkały plany budowy kolei podziemnej przed tą datą. Na stacji "Wilanowska" będzie można też zobaczyć nazwiska oraz zdjęcia projektantów i architektów - jest to tylko mała część warszawiaków i ludzi z całej Polski, którym zawdzięczamy to, że stolica doczekała się metra.

"Historię i współczesność metra" oglądać będzie można do końca maja.

Wróć