07/12/2004

Na stacji metra „Wilanowska” otworzyliśmy wystawę prac plastycznych podopiecznych ośrodka dla młodzieży i osób dorosłych z autyzmem. Wystawa została zorganizowana przy wsparciu finansowym METRA WARSZAWSKIEGO.
 
„Fanaberie” – tak nazywa się wystawa - zorganizowana  została przez Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno – Terapeutyczny Dla Młodzieży i Osób Dorosłych z Autyzmem to czterdzieści prac malarskich, szkiców, rysunków i zdjęć które stworzyły osoby dotknięte autyzmem.

Dzienny ośrodek pomocy dla osób autystycznych przy ul. Orzyckiej 20 jest pierwszym w Polsce i jedynym takim ośrodkiem i całym województwie. Obecnie pod opieką placówki pozostają na stałe 24 osoby, zaś kilkadziesiąt kolejnych, w tym dzieci z zaburzeniami autyzmu, pojawia się okresowo.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe w sferze relacji społecznych, porozumiewania się, gestów, mimiki i zachowania. Towarzyszą mu zaburzenia psychiczne (lęk, wyobcowanie) i zaburzenia zmysłowe.  Występuje u ok. 15 na 10 tys. osób. Liczba ta jest porównywalna z liczbą osób niewidomych lub niesłyszących.

Wróć