08/03/2011

Spółka Metro Warszawskie zainicjowała projekt cyklu wykładów, których tematem będzie budowa II linii metra. Przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Politechniką Warszawską oraz Uniwersytetem Dzieci pozwoli przybliżyć zagadnienia związane z rozpoczętą budową odcinka centralnego II linii metra, w tym nowoczesnych metod i technologii, które zostaną zastosowane podczas budowy

Projekt rozpoczyna się w marcu wykładami w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykłady odbywać się od godziny 16.15 do godziny 18.00 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1, sala 219, II piętro. Wykładowcami będą pracownicy naukowi Wydziału Inżynierii Lądowej PW.

Szczegółowy harmonogram wykładów przedstawia się następująco:

10.03 Druga linia warszawskiego metra - prowadzi dr inż. Wojciech Grodecki

17.03 Problemy techniczne przy budowie stacji – prowadzi prof. dr hab. inż. Anna Lewandowska

24.03 Technologie drążenia tuneli – prowadzi dr inż. Wojciech Grodecki

31.03 Jak pracuje TBM – prowadzi dr inż. Wojciech Grodecki

Wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką rozbudowy metra do uczestnictwa w otwartych wykładach. Informacje o projekcie znajdują się również na stronie Uniwersytetu Trzeciego Wieku www.utw.pw.edu.pl   

Tematyka związana z inżynierią lądową i metrem pojawi się także na zajęciach edukacyjnych w których wezmą udział mali studenci warszawskiego oddziału Uniwersytetu Dzieci.

Uniwersytet Dzieci to projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 6-14 lat, przybliżający uczestnikom w atrakcyjny sposób różne dziedziny wiedzy, w ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami, instytucjami kultury i organizacjami opartymi na wiedzy. 

W marcu odbędą się zorganizowanie przez oddział Warszawski UD we współpracy z Politechniką Warszawską i Metrem Warszawskim warsztaty i wykład dla ośmio- i dziewięciolatków. Warsztaty pozwolą dzieciom wcielić się w inżynierów i małej skali odtworzyć wszystkie etapy budowy metra: drążenie tuneli, budowę mostów, stacji, kładzenie torów itd. Stu osiemdziesięciu małych budowlańców, w grupach po dwadzieścia osób,  przebranych w odpowiednią odzież ochronną, będzie pod okiem zespołu studentów i pracowników naukowych Inżynierii Lądowej PW, w pracowniach wydziału, budować metro w miniaturze. Będzie to z pewnością znakomita zabawa, przybliżająca wybrane zasady statyki i zagadnienia  inżynierskie. Wykład zatytułowany „Krecia robota, czyli o budowie tuneli podziemnych” dla dwóch ok. dwustuosobowych grup dzieci poprowadzi prof. dr hab. inż. Anna Lewandowska z wydziału Inżynierii Lądowej PW, w auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentacja multimedialna oraz przystępny komentarz pomoże dzieciom znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego tunele się nie zawalają, czy jest w nich  bezpiecznie, jakie są  najdłuższe tunele świata, jakimi urządzeniami je wydrążono itd. Nie zapomniano również o rodziców małych inżynierów – dla nich został przygotowany wykład poświęcony budowie metra, który poprowadzi dr inż. Wojciech Grodecki z Wydziału Inżynierii Lądowej PW.

Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach ścieżki politechnicznej dla kierunku „Inspiracje” w Uniwersytecie Dzieci, przeznaczonego dla ośmio i dziewięciolatków. Mogą w nich wziąć udział dzieci i rodzice już zapisani do projektu na cały semestr. Najbliższa rekrutacja do Uniwersytetu Dzieci w Warszawie będzie prowadzona w czerwcu 2011, przez stronę internetową www.uniwersytetdzieci.pl

Na naszej stronie internetowej w zakładce aktualności na bieżąco informować będziemy o realizacji tych dwóch projektów, których główna ideą jest przekazanie najistotniejszych informacji o budowie drugiej linii metra w Warszawie.

pliki/aktualnosci/2011/utw.jpg

Wróć