24/06/2004

Metro Warszawskie jest jednym z kilku największych odbiorców energii w Warszawie. Zużywamy ponad 50 GWh (gigawatodzin) energii elektrycznej rocznie. Koszty poboru to ok. 15 mln zł, w tym ok. 9,5 mln zł - koszty energii trakcyjnej (przeznaczonej bezpośrednio do zasilania linii energetycznych w tunelach metra). Nagrodę "Świata Energii" otrzymaliśmy właśnie jako Odbiorca Energii Roku za prowadzenie racjonalnej polityki zakupów energii na rynku oraz innowacje i inwestycje zmierzające do bieżącego oszczędzania energii.

Wśród stołecznych spółek Metro Warszawskie będzie jedną z pierwszych firm, które zamierzają uniezależnić się od lokalnego dystrybutora energii i oddzielić kwestię przesyłu energii od jej zakupu. Planowany jest przetarg na zakup energii na wolnym rynku. Zgodnie ze znowelizowanym prawem energetycznym, z racji wielkości pobieranej energii elektrycznej, jesteśmy odbiorcą uprawnionym do rozpisania takiego przetargu.

Co do innowacji Metra zmierzających do bieżącego oszczędzania energii trakcyjnej należy odwołać się do zjawiska rekuperacji energii, z którym mamy do czynienia podczas hamowania pociągów. Silnik elektryczny pociągu podczas hamowania oddaje do systemu trakcyjnego część energii w postaci ciepła. W Metrze staramy się odzyskać tę energię, tak, aby pozostała w sieci i mogła służyć innym pociągom, które są w ruchu. Sieć to w kolei podziemnej tzw. trzecia szyna, czyli linia energetyczna ułożona zaraz obok szyn, po których jeździ metro, i z której wagony pobierają prąd za pośrednictwem czerpaków przyczepionych do podwozia. Innowacja Metra polega na tym, aby zapewnić pociągom stały kontakt z "trzecią szyną" poprzez skrócenie przerw pomiędzy poszczególnymi odcinkami "trzeciej szyny". Ponadto inwestujemy w przebudowę podstacji energetycznych na stacjach metra. Planujemy uzyskać oszczędności na poziomie co najmniej 10 procent bieżących kosztów zużycia energii trakcyjnej. energii.

Kapitułę nagrody stanowią:
prof. Jacek Malko, Wojciech Tabiś (dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego w MgiP), Piotr Czyżewski (minister skarbu państwa w latach 2003-2004), senator Jerzy Suchański (przewodniczący Parlamentarnej Komisji Restrukturyzacji Energetyki), prof. Tadeusz Skoczkowski (prezes KAPE), Wojciech Jaworski (dyrektor Departamentu Instrumentów Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska), Jacek Bukowski (prezes zarządu Fundacji Rozwoju i Promocji Polskiej Gospodarki), prof. Krzysztof Żmijewski, prof. Jan Popczyk, Andrzej Pilaszek (doradca prezesa HP Polska ds. sektora energetycznego), Wiesław Migut (prezes zarządu Migut Media SA), Ewa Cesarz (wiceprezes zarządu Migut Media), Krzysztof Kochanowski (dziennikarz "ŚWIATA ENERGII") oraz Krzysztof Golachowski (redaktor naczelny "ŚWIATA ENERGII").

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z uroczystości:

  
 

Wróć