27/04/2011

11 kwietnia Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach wspólnie z drużynami narodowymi Kanady i Nowej Zelandii rozpoczęła zgrupowanie w niemieckim Wilnsdorf/Dullsburg. Zgrupowanie miało przygotować team Polski do największej imprezy sportowej na świecie – Bernd Best Turnier. Jednocześnie jest niezwykle ważnym elementem przygotowań do tegorocznych Mistrzostw Europy w szwajcarskim Nottwil, które są ostatnią kwalifikacją paraolimpijską.

W pierwszym dniu zgrupowania wszystkie trzy drużyny przeprowadziły wspólny trening. Ćwiczono różne warianty gry, wykorzystując przy tym warsztat pracy wszystkich trenerów, w tym najbardziej doświadczonego, kanadyjskiego trenera Kevina Orr. Drugi dzień to oficjalny turniej przygotowawczy, podczas którego rozegrane zostały cztery pojedynki:  pomiędzy Australią i Nową Zelandią, Polską i Australią oraz Polską i Nową Zelandią. Mimo niewielkich  porażek drużyny polskiej, turniej przygotowawczy należy uznać za duży sukces. Polacy udowodnili, że znajdują się w światowej czołówce rugby na wózkach. Mieli również okazję przetestowania wszystkich możliwych ustawień i wariantów gry, które dotychczas nie były wykorzystywane przez drużynę narodową. Zgrupowanie zakończyło się ponownym wspólnym treningiem, podczas którego na dwóch równoległych boiskach walczyły przeciwko sobie drużyny Nowej Zelandii, Polski oraz dwie kanadyjskie.
Zaraz po zakończeniu zgrupowania w Wilnsdorf/Dullsburg, polska drużyna rozpoczęła rywalizację na największym turnieju rugby na wózkach na świecie – Bernd Best Turnier w Kolonii w Niemczech.
Turniej w Kolonii ma swoją kilkunastoletnią tradycję. W dniach 14-17 kwietnia 2011 roku odbyła się jego trzynasta odsłona. W turnieju, oprócz dwóch drużyn z Reprezentacji Polski, wzięły udział jeszcze dwie inne polskie drużyny. Podobnie jak poprzednim razem Reprezentacja Polski podzieliła się na drużyny występujące w ligach champions i proffesional.

W lidze champions, drużyna prowadzona przez trenera Christopha Wernera zmierzyła się z takimi potęgami jak Kanada, Belgia czy drużyna European Giants – ubiegłoroczny triumfator turnieju. Polacy, przy dwóch zwycięstwach i dwóch przegranych, zajęli trzecie miejsce w grupie i w meczu o piąte miejsce trafili na angielski team -  The London. Po ciekawym meczu Polacy ostatecznie wygrali 50:41 i zajęli piąte miejsce w jednym z najważniejszych turniejów świata.

Druga drużyna polska prowadzona przez trenera Janusza Kozaka, która podobnie jak w roku ubiegłym wystąpiła w lidze proffesional złożona była przede wszystkim z zawodników „młodej kadry” wspomaganych przez jednego z najlepszych zawodników Mistrzostw Świata w Vancouver z roku 2010 – Krzysztofa Kapustę. Rozpoczęła ona turniej od efektownego zwycięstwa na Holendrami. Niestety jeszcze tego samego dnia Reds dwa razy przegrali z reprezentantami Francji. W kolejnych spotkaniach przeciwko drużynom Norwegii oraz Irlandii Polacy niestety również musieli uznać wyższość rywali. Jednakże ósme miejsce Polaków należy uznać jednak jako duży sukces, zważywszy na „odmłodzenie” składu drugiej drużyny oraz zmęczenia wynikającego z tygodniowego zgrupowania o niespotykanej dotąd intensywności.

Turniej w Kolonii był niewątpliwie ważnym sprawdzianem dla wszystkich zawodników Reprezentacji Polski. Warto zaznaczyć, że sprawdzianem udanym. Drużyny polskie nie wywalczyły tym razem miejsc medalowych, ale pokazały się z jak najlepszej strony. Bernd Best Turnier to kolejna impreza sportowa w którą angażuje się Spółka Metro Warszawskie.

pliki/aktualnosci/2011/rugby04_2011_4.jpg
pliki/aktualnosci/2011/rugby04_2011_3.jpg
pliki/aktualnosci/2011/rugby04_2011_2.jpg

Wróć