05/07/2004

Stacja metra Dworzec Gdański zdobyła nagrodę „Budowa Roku 2003”. Nagroda - przyznawana przez Związek Inżynierów i Techników Budownictwa - jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród budowlanych w Polsce i nazywana jest często budowlanym oskarem.
 
Stacja metra Dworzec Gdański uznana została za najlepszy obiekt handlowo-usługowy w Warszawie i całej Polsce wybudowany w 2003 roku.
 
Budowa stacji rozpoczęła się w połowie 2002 i trwała półtora roku. Pierwsi pasażerowie zaczęli z niej korzystać w grudniu 2003 roku.
 
Na stacji są cztery windy dla osób niepełnosprawnych i pięć zestawów schodów ruchomych. Stacja połączona jest z przejściem podziemnym i wyjściami na przystanki tramwajowe na ulicy Słomińskiego. Znajdują się tu między innymi: sklepy, bankomaty, posterunek policji i ogólnodostępna toaleta. Cała stacja przystosowana jest dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Codziennie korzysta z niej od 17 do 20 tysięcy warszawiaków.
 
Wykonawcą budowy stacji jest: Konsorcjum "BEBK - 17" składające się z firm:
   * BUDIMEX S.A.
   * ENERGOBUDOWA S.A
   * BUDEXPORT S.A
   * APA Kuryłowicz and Associates Sp. z o.o.
 
Stacja znajduje się 11 metrów pod ziemią. Ma 156 metrów długości i 20 metrów szerokości. Jej kubatura wynosi  43.900 m3.  W marcu tego roku ta sama stacja w głosowaniu mieszkańców naszego miasta zdobyła tytuł najpiękniejszej stacji metra.

Wróć